
Javni odgovor na objavo v dnevniku delo v zvezi z delom dule
Neresnične in zaničljive trditve
Njen komentar »Danes je internet in vsi govorijo vsaj dva jezika, ženska takoj, ko zanosi, začne iskati vso literaturo tega sveta, na koncu pa je ob vseh informacijah še bolj zmedena. Pogosto se zapičijo v določene stvari in ne pomaga niti strokovno podprta razlaga. Ko tik pred zdajci pridejo v porodno sobo, bi pa sedele na žogi ali počele ne vem kaj, ker so si tako zamislile. Nosečnice nam danes ne verjamejo, menijo, da je alfa in omega tisto, kar so jim povedale dule, ki bi jih jaz raje poimenovala drugače, in tisti, ki so jim za nasvete ali tečaj plačale,« odraža zaničujoč odnos do našega dela in poklica, obenem pa je njeno razumevanje našega dela povsem napačno. Zato je članek v svoji sporočilnosti zavajajoč in skupaj z zavajajočim naslovom zaničljiv in povsem neresničen. Take izjave škodijo prepoznavnosti našega dela v slovenskem prostoru.
Informacija, ki jo je podala babica, se nikakor ne sklada s tem, kdo obporodne spremljevalke smo ter kaj in kako delujemo.
Dula ni medicinsko osebje, vendar dragocena podpora nosečnici, porodnici in staršem
V etičnem kodeksu dul imamo jasno zapisano, da medicinskih pregledov in posegov ne opravljamo. Ne podajamo medicinskih nasvetov. Ne dajemo medicinskih diagnoz in jih tudi ne interpretiramo. Prav tako se nikoli ne odločamo namesto naših strank. Informacije, ki jih dajemo, so vedno znova vzete iz znanstvene literature in sledijo najnovejšim znanjem ter razumevanju fiziološkega poroda. Sedenje na žogi oziroma gibanje med porodom je ena od takšnih praks, ki jo priporočajo vsi strokovnjaki, ki opisujejo tehnike za bolj uspešen potek fiziološkega poroda. Ob tem dodajamo, da razumemo in tudi me opažamo, da so ženske ob poplavi informacij, ki jih lahko dobijo v knjigah ali kjerkoli na spletu, na kar me nimamo vpliva, zmedene in zato v porodnišnice lahko prihajajo tudi z nerealnimi pričakovanji. A pri ženskah, s katerimi dule v resnici tudi sodelujemo, v času priprav na porod te informacije presejemo, tako da v posamezne porodnišnice ženske pridejo z realnimi pričakovanji glede na posamezno porodnišnico. Skozi leta smo spoznale prakse različnih porodnišnic, ki jih v času priprav na porod predamo ženskam. Na podlagi teh informacij se nato ženske same odločajo, katera porodnišnica je zanje najbolj ustrezna. Ženske, ki naj bi v porodnišnico prihajale z nerealnimi pričakovanji, kot v citatu omenja ga. Gordana Njenjić, so po našem mnenju ravno tiste, ki z nami niso sodelovale in so se izobraževale v poplavi informacij na spletu. Ena od najbolj ključnih stvari, za katere si dule prizadevamo, je namreč prav ta, da ženske k porodu pridejo z realnimi pričakovanji glede na konkretno izbrano porodno okolje. Prav to je namreč bistvenega pomena za zadovoljstvo s porodno izkušnjo.
Dula ne odloča namesto staršev
V nadaljevanju članka sicer dule nismo več omenjene, a članek nadalje nakazuje, da smo dule tiste, ki ženskam priporočamo, da rodijo doma. Ponovno poudarjamo, nikoli ne sprejemamo odločitev namesto staršev. Prav tako ne spremljamo neasistiranih porodov na domu, kot namiguje babica. Porode spremljamo samo in izključno, ko je pri porodu prisoten tudi strokovni zdravstveni delavec (babica ali/in zdravnik).
Oborodne spremljevalke, dule, smo izobražene posameznice, ki delujemo profesionalno – torej svoje delo opravljamo kot poklic. Zanj smo opravile različna izobraževanja in proces certificiranja. Etiki delovanja je namenjen obsežen in jasno razdelan del. Sodelovanje pri neasistiranih porodih na domu predstavlja kršenje mednarodnega etičnega kodeksa obporodnih spremljevalk (Etični kodeks). Zavezane smo mednarodnemu etičnemu kodeksu dul
Vabimo vas, da se v bodoče ob poročanju o dulah obrnete na nas. Bodisi kadar želite našo izjavo ali pa kadar želite preveriti korektnost informacij, ki jih dajete v javnost in se nanašajo na naše delo. Za vašo ustreznejšo informiranost vam sporočamo nekaj osnovnih dejstev o našem delu. Dula ženski oziroma paru, ki pričakuje otroka, nudi večmesečno celostno čustveno (psihološko) in informacijsko podporo. V času nosečnosti, med samim porodom in v začetnem poporodnem obdobju je na razpolago za vse, kar par potrebuje.
Dula s stroko sodeluje v korist porodnice
Ponavljamo – medicinskih nasvetov ne dajemo, medicinskih posegov ne opravljamo. To ni naše delo in tudi naše stranke tega ne pričakujejo. Vsaka dula je dolžna svojo vlogo jasno pojasniti in postaviti realne okvire dometa svojega dela.V času nosečnosti in med samim porodom ne sprejemamo odločitev v imenu/namesto naših klientov. Naša vloga je informiranje in opolnomočenje za samostojne odločitve. Ponovno poudarjamo, da kljub širokemu znanju s področja poroda pri svojem delu nikoli ne opravljamo dela medicinskega osebja (babic in zdravnikov). Z njimi sodelujemo kot usklajena ekipa.
Poklic dule se v Sloveniji uspešno prepoznava in priznava že trinajst let – zaradi našega profesionalnega in etičnega pristopa, predvsem pa zaradi dobrih izkušenj, ki jih imajo starši z nami. Kljub temu splošni javnosti še ni dobro znan, zato smo še posebej pozorne, kako nas predstavljate v medijih. Na podlagi tega, kaj o nas pišete in govorite, vsa relevantna publika (vključno s stroko) dobi pravo ali pa neresnično predstavo o našem delu.
Razlika med delom dule in babic
V konkretnem primeru ste nas izpostavili v prispevku, ki se sicer nanaša na opis dela babic. Ob tem bi rade izkoristile priložnost, da jim čestitamo ob razstavi in predvsem ob dveh pomembnih obletnicah, torej 100. obletnici začetka delovanja bolnice za ženske bolezni in porodništvo v Ljubljani ter ob 270-letnici začetka formalnega izobraževanja babic na Slovenskem. Babištvo je bilo eno prvih poslanstev žensk, prav tako kot poslanstvo dule, ki se opravljata že skozi vso človeško zgodovino. Ves čas smo delovale skupaj. In prav to, da je bilo babištvo eno prvih izobraževanj pri nas, kaže, kako izjemno pomembno je delo babic. Dule smo tiste, ki poklic babištva globoko cenimo in spoštujemo.
A če se spoštuje en poklic, pričakujemo, da se na drugi strani ne omalovažuje, pač pa spoštuje tudi drug, naš poklic obporodnih spremljevalk. Naše delo je drugačno. Skrbimo za dobro čustveno podporo mamam in njihovim družinam že v času nosečnosti, nato ob porodu in tudi po porodu. Pri porodu praktično pomagamo tudi pri boljšem počutju s pomočjo masaž, dotika in pomirjujočega glasu, predvsem pa z neprekinjeno prisotnostjo, kar ne spada v obseg dela babic, ki so zaradi pomanjkanja kadra že tako preveč obremenjene. Obenem pa v porodnišnici babice hkrati spremljajo več porodov, zato takšne podpore, tudi če bi jo želele, žal večinoma ne uspejo nuditi.
Prisotnost dule pri porodu dokazano prispeva k pozitivnemu porodnemu izidu
Po vseh znanih študijah je prav neprekinjena prisotnost ključen faktor za boljše porodne izide tako za mame kot za otroke. Ko so tak sistem spremljanja uvedli v nekaterih manjših porodnišnicah, so se njihove statistike hitro in statistično značilno spremenile, kar pomeni manj carskih rezov, epiziotomij, manj uporabe protibolečinskih sredstev, pospeševanja porodov in instrumentalno dokončanih porodov. Dejstvo, da se ženske vse pogosteje odločajo za fiziološki način poroda, je nekaj, kar bodo porodnišnice morale vzeti v obzir in se temu slej ko prej prilagoditi, ne pa da frustracije ob soočenju s tem dejstvom katalizirajo preko grajanja dela obporodnih spremljevalk (dul), še zlasti kadar grajanje prihaja s strani osebja, ki dela dul niti ne želi spoznati. S tistimi, ki se za naše delo zares zanimajo, namreč teh težav nimamo.
Dolgoročne posledice medikaliziranega poroda
Ženske se odločajo za fiziološki način poroda, ker je psihofizično počutje mame in otroka po takšnem porodu boljše kot po porodu, kjer je prisotna uporaba farmakoloških sredstev in medicinskih intervencij. Ker dule spremljamo starše tudi po porodu, lahko konkretno vidimo, kaj ta razlika pomeni v praksi. Babice in zdravniki staršev po porodu ne spremljajo več in zato nimajo priložnosti spoznati, s kakšnimi posledicami se starši srečujejo, kadar so bili porodi vodeni z obilico medicinskih intervencij in farmakoloških sredstev. Posledice nosijo mame, a pogosto so le-te še bolj očitne pri otrocih.
Primeroma lahko kot posledice takšnih porodov naštejemo težave pri vzpostavljanju dojenja, poporodno depresijo, povečano povpraševanje po raznovrstnih telesnih terapijah in psihološki podpori, oteženo povezovanje mame in otroka, daljše okrevanje po porodu. In kako to na mamo, otroka in celotno družino vpliva dolgoročno, je nedavno opisala ena od mamic, mag. Maja majcen Nadu v pogovorih s Cirilo Štuber v oddaji Med štirimi stenami, ki je bila na sporedu na prvem programu RTVSLO (posnetka: Vsak otrok se rodi, a ni vseeno kako: https: //365.rtvslo.si/arhiv/med-stirimi-stenami/174922784 in Vpliv porodne izkušnje na otroka in partnerja: https://365.rtvslo.si/arhiv/med-stirimi-stenami/174930751). Dule iskreno verjamemo, da če bi babice in zdravniki, ki vodijo porode, imeli boljši vpogled v posledice uporabe prakse aktivnega upravljanja s porodom, zlasti ko to ni klinično indicirano, in bi imeli informacije, kaj se po porodu z mamo in otrokom dogaja doma, bi tudi pri njih bilo več posluha za spremembo tovrstne porodne prakse in bi bili bolj naklonjeni prakticiranju fiziološkega načina poroda.
Dule v Sloveniji in v mednarodnem kontekstu
Dodajamo, da je v tujini, zlasti v angloameriških državah, dula že dolga leta priznana kot poklic, ki uživa sprejetost s strani medicinske stroke. Iz mnogih raziskav po svetu in pri nas so razvidni in potrjeni pozitivni učinki prisotnosti dule ob porodu. To je s časom in z izkušnjami prepoznalo tudi osebje v posameznih porodnišnicah v Sloveniji, kjer nas sprejemajo z navdušenjem ob zavedanju, da bo njihovo delo ob naši prisotnosti in prispevku našega dela lažje.
V članku dule nismo prikazane tako, da bi to ustrezalo dejanskemu opisu našega dela in poklica. Informacije so podane prek javnega medija, v obliki netočne in zavajajoče izjave babice. Pričakujemo, da boste napako popravili in dodali javno pojasnilo, kdo obporodne spremljevalke smo, kaj delamo in česa ne. Za vsa dodatna pojasnila pa smo vam vedno z veseljem in hvaležnostjo na voljo. Odzvale smo se, ker kot izobražene obporodne spremljevalke ne pristajamo na tak kontekst umestitve vloge dule v sicer lep prispevek o delu babic. Poleg dejstva, da izjava nima povezave z resnico in ni v skladu z delovanjem dul, tudi škoduje profesionalnemu opravljanju naše dejavnosti. Glede na vse povedano verjamemo, da bo tudi vam v interesu ustrezen opis vloge dule pri porodu in javno izražen popravek le-tega.
Najlepša hvala.
S spoštovanjem in v imenu slovenskih dul
Dr. Špela Peternel, dr. biomedicine, univ. dipl. biologinja, mednarodno certificirana izkušena obporodna spremljevalka (AdvCD(DONA)), certificirana voditeljica priprav ne porod (Chlidbirth educator (CBI)), predstavnica Evropske mreže obporodnih spremljevalk (EDN), predstavnica mednarodnega združenja obporodnih spremljevalk DONA International, predstavnica združenja MOJA DULA,
Irena Jamšek Halas, univ. dipl. pravnica, certificirana obporodna spremljevalka, HypnoBirthing voditeljica priprav na porod in telesna terapevtka,
dr. Nina Bogerd, dipl. fiziot., dula, HypnoBirthing Childbirth Educator in Spinning Babies Certified Parent Educator (privisional).